Mirc Addon nedir ,nasil kaldirilir, nasil eklenir?

1-mIRC Add-on Nedir?
2-Nasil Kurulur & Nasil Kaldirilir?
3-Add-on download edilirken ve kurarken dikkat edilmesi gerekilenler…
4-Load Resimleri

mIRC Addon Nedir?
Sozluk anlami “Uzerine Ekle” olan addonlar sadece mIRC’de degil, hemen hemen yapilmis tum software programlarda bulunmaktadir. Add-onlar genelde bu programlara sonradan eklenen ve hem gorsel hemde islevsellik acisindan zenginlik katan program parcalaridir.

Cogunlukla kod olan bu kucuk eklemeler sadece bu standart ta kalmayip exe,dll vs.. olabiliyorlar. Onemli olan Yama ile Addonlari karistirmamaktir. Add-on’larda bazen acik kapayabilir. Ama bu, Addonlarin asil gorevleri degildir.

Son donemlerde add-on larin koltugunu DLL’ler sallamaya basladi. Fakat yazilimi ve kullanimi Addonlar kadar kolay olmayan dll ler, herzaman bu yarista Addonlardan sonra yer alacaklardir.

mIRC ADDON Kurulumu
Addonların kurulumu çok basit ve çesitlidir.

Kurulum komutları kısaca şöyledir;
/load -rs sürücü:\klasor\MircDizini\addonismi.mrc
//load -rs $mircdir\system\addonismi.mrc
/load -rs system/addon/addonismi.mrc
/load -rs addonismi.mrc

Tabi bu kadarla da kalmiyor.Addonunuzu mIRC programindan direkt olarak(komut yazmadan) da yukleyebilirsiniz.
ALT ve A Tuslarina basarak sol resimdeki editoru, ALT ve R tuslarina basarak sag resimdeki mIRC editorunu ortaya cikartin.
Kurulumda Hata !

Kurulum esnasında karşılaşılabilecek sadece bir hata vardır. Bu da Addon dosyasının(*.mrc) yeri, komutta veya addonun içinde doğru belirtilmemiş olmasıdır.

Örnek :* /load: no such file ‘e:\program files\mirc\deneme.mrc’
Burada, deneme.mrc dosyasi belirtilen kisayol icinde olmadigini goruyoruz.Hatayi duzeltmek icin deneme.mrc dosyasini bulup c:\program files\mirc\ klasorune kopyalamak\tasimak yeterli olacaktir.
Bunlara Dikkat !
/run : mIRC’nin program calistirma komutu. Cift tiklayarak acabildiginiz tum programlari calistirir. Bu komuttan sonra gelen program ismine dikkat edilmesi gerekir. Ozellikle Deltree.exe’ye.

/dll : mIRC’nin DLL(Dinamic Link Library) programlarini calistirip gorev belirtme komutudur.Pek fazla zarar verici degildir, fakat User32.dll ile kullanildiginda bilgisayariniza reset atabilir & kapatabilir.

Sockets : Socket’ler mIRC’den web,ftp,telnet gibi istekleri karsilarlar. Hacker’lere bir backdoor (arka kapi) birakabilir.

DCC : IRC’de en tehlikeli olaylardan biri, tanimadiginiz birisinden bir dosya kabul etmektir. Uzantisi ne olursa olsun IRC’den dosya alis-verisi yapmamanizi tavsiye ederiz.

Auto Identify Addonlari : Bir diger tehlike ise sifrenizin bir addon araciligi ile baskasina ulasmasidir. Eger boyle bir addona ihtiyaciniz varsa, bizim garantimiz altinda Auto Identify addonunu cekebilirsiniz.

ircforumlari.net ten alintidir

Reklamlar

Bu alanda yorum,eleştiri ve beğenilerinizi yazarak bizi bilgilendirebilirsiniz.Ayrıca burada bu saydıklarımız dışında farklı isteklerinizide yazabilirsiniz.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s