Herhangi Bir IRC Sunucusunda Oplarin Uymasi gereken Genel kurallar

   Op Kuralları –  GlobalOps Kuralları ( Herhangi bir irc sunucusunda opların uyması gereken kurallar. )

    OP, Kisisel zevkleri ve siyasi, fikri, ayricaliklari ve farkliliklari için kimseyi kanaldan atamaz.

    OP, Aop Hiç bir şekilde Bir user ile tartişma ortamına girmiyecek.

    OP, tarafindan atilmis kisinin ‘ban’ini banlayan Op online oldugu surece diger OP kaldiramaz.

    Flood, saldiri küfür, clone gibi aciliyet arz eden durumlarin disinda OP kanali +m alamaz.

    OP, Kanalın genel düzenini, muhabbetin seyrini, ve uygunsuz davranışları takipten birinci dereceden sorumludur. Kanal ile ilgilenmeyen, Muhabbetleri takip etmeyen ve katılmayan @ların gorevlerine UYARILMADAN son verilecektir.

    OP, kanalin genel asayisi ile sorumlu olup, tartismalarda uzlastirici rol alir ve taraf tutamaz . Kaba ve adab disi hareketlerde bulunmaz.

    OP, yetkisini kendi sahsi veya nefsi cikarlari icin hic bir sekilde istismar edemez. Örnegin: kimseyi kendisi ile konusmaya zorlayamaz, istegi yapilmadigi takdirde tehdit edemez vs

    OP, kanalda alacagi kararlari katilimcilarin yönlendirmesi dogrultusunda almaz . Kurallar dogrultusunda karar verir.

    OP, ilk bazda kullanicilarla ilgilenir. Ufak sorunlarda meseleleri IRCOPlara havale etmez.

    Oplarin kendi aralarinda yetki noktasinda hic bir ayricalik almadigindan dolayi birbirlerinede yaptirim uygulama hakkina sahip degillerdir. oplar kendi aralarinda cikan anlasmazliklari genelde herkesin önünde olmayip özelde halletmeye calisirlar. Anlasmaya gidilemedigi takdirde sorunu soplara bildirirler.

    Op, kanalda birbirleriyle tartisma gibi ters düsücü hareketlerden kacinmalidirlar.bir op diger bir opun yanlisini veya kural ihlalini gördügü takdirde bunu özelden kendisine bildirir yanlisda israr edilirse soplara havale eder.

    Oplarin, görev sahasi kanaldaki katilimcilara uygun sohbet ortamini olusturmaktir, asayisi temindir. bu acidan katilimcilarin soru ve sorunlariyla ilgilenir cözümler bulmaya calisir. Kendini asan konular dahilinde ancak IRCOPlara havale eder veya #help kanalina gitmesini tavsiye eder.

    OP; kanal genelinde Server Yoneticilerine, Oplara, IRCOPlara Yonelik dogrudan veya dolayli olarak kucuk düsürücü imali sözlerde bulunan, Alay ve Hakaret eden useri bir kez kanal genelinde nazik bir dilde ve ikna edici bir sekilde yapmamasi icin uyarir.

    OP, ehil ve ahlaki kurallara uygun op adaylari tavsiye etme hakkina sahiptir.Adayini tekif eder ancak nihai alim karari soplara aittir.Teklif ettigi adayin onaylanmasi ile de adaya kural ve komutlari aciklamak ve ögretmekle yükümlüdür. Burda dikkate alinacak husus kisisel yakinligindan ziyade ehliyetli ve kabiliyetli kisileri aday göstermesidir. Arka arkaya tavsiyelerde bulunamaz sadece ilk tavsiyesi dikkate alinir.

    OP’larin kurallari bilerek ya da bilmeyerek cignemesi halinde oplugu geri alinabilir.Son Karar Soplarin görüşleri ile verilir. (kurallari bilmiyor olmasi mazaret sayilamaz.)

    OP, kanalda yapilan sohbeti kasitli veya kasitsiz bölüp baska lüzumsuz konulara girmeye calisani önce uyarir dinlemezse kanaldan banlar.

    OP, kanaldaki bir kullanici ile baska op ilgilenirken mudahalede bulunmaz.

    OP, yasaklanmasini düsündügü nikleri soplara bildirir soplar uygun gördügü takdirde serverden yasaklar bunun haricinde ahlaka, din, ırki t.c. yasalarina, bolucuk iceren veya hakaret unsur edebilecek v.b. aykiri olmadigi sürece kimseyi nikinden dolayi atmaz.

    OP, kendi basina kural koyamaz, kurallari degisemez. Op Olan Herkes bu kurallari kabul etmis sayilir.

    Kurallar kanal founderinin da katilimi ile tüm oplarla yapilan bir toplantida veya net adminlerin gorusleri dogrultusunda degistirilebilir.

    Burda yazmayan ve net adminlerin direkt olarak soyledigi “kuraldir” dediği her sey kuraldir ve tum oplarin uymasi gerekmektedir.

    Tüm kanal yetkililerinin #ops kanalina, tüm radyo yayını yapan arkadaşların #dj kanalına girmesi mecburidir.

    Op Kendisine Access Eklenen Nicki ile Yetki Alabilir. Kendisine Access Verilen Nicki ile Sadece 1 nick Group Yapabilir. Ops Sorumlusuna Bildirir. Away ise Deop Olmalıdır.

Reklamlar

Bu alanda yorum,eleştiri ve beğenilerinizi yazarak bizi bilgilendirebilirsiniz.Ayrıca burada bu saydıklarımız dışında farklı isteklerinizide yazabilirsiniz.

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s